[RB@Blog_Title]

شاک ویو تراپی چیست

دوشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۸ ق.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۵۷۸] مشاهده

شوک ویو تراپی Extracorporal shock wave therapy ESWT روش درمانی جدیدی است که در آن با استفاده از امواج صوتی پر قدرت درد ناشی از بعضی بیماری های سیستم حرکتی بدن انسان را کاهش میدهند.

یک شوک ویو یا موج شوکی نوعی موج قوی ولی بسیار کوتاه مدت ست که از صوت سریعتر حرکت میکند. مثال هایی از این نوع موج های شوکی موج ایجاد شده در هنگام رعد و یا موج ایجاد شده در هنگام شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیما است. Extracorporal به معنای خارج از بدن است به این منظور که دستگاه مولد موج در خارج از بدن قرار گرفته است. 

تکنولوژی این سیستم بسیار شبیه آن چیزی است که در دستگاه های سنگ شکن کلیه استفاده میشود. مورد استفاده عمده این روش درمانی در تاندنیت ها است. در تاندنیت ها، تاندون در محل اتصال به استخوان دچار مشکل شده و این وضعیت موجب بروز درد در بیمار میشود. مهمترین تاندنیت هایی که در درمان آنها از شوک ویو استفاده میشود عبارتند از

 • فاسئیت پلانتار در خار پاشنه
 • تاندنیت آشیل
 • تاندنیت کلسیفیک در شانه
 • تاندنیت کشکک
 • تنیس البو
 • گلف البو

 

 

از روش شوک ویو تراپی در درمان مشکلات زیر هم استفاده میشود

 • نوروم مورتون
 • شکستگی های استرسی
 • دیر جوش خوردن شکستگی

 


 

به نظر میرسد مکانیسم اثر شوک ویو تراپی ایجاد پارگی های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت مربوطه بر اثر ضربه شدید موج شوکی است. این پارگی های ظریف موجب آزاد شدن موادی از بافت میشوند و این مواد به نوبه خود موجب افزایش مویرگ های بافت و انتقال سلول های ترمیم کننده از طرف بدن به محل آسیب دیده میگردد و بدین وسیله روند ترمیم و بهبودی در بافت مربوطه فعال میشود.

شوک ویو تراپی به این صورت انجام میشود که تکنیسین مربوطه ابزار خاصی را بر روی پوست محل گذاشته و از طریق آن امواج صوتی پرقدرت را به درون بافت میفرستد. کل این فرایند معمولا 20-10 دقیقه طول بکشد. گاهی اوقات بعد از انجام آن بیمار کمی احساس ناراحتی در محل دارد که معمولا در 24 ساعت اول بتدریج از بین میرود.

جلسات شوک ویو تراپی معمولا 5-3 بار و با فاصله یک هفته تکرار میشوند. بعضی بیماران بعد از شروع درمان کاهش محسوسی در شدت درد ناشی از بیماری را ذکر میکنند ولی معمولا برای بدست آوردن حداکثر تاثیر درمانی نیاز به گذشت 8-6 هفته وجود دارد.

روش شوک ویو تراپی  در کلینیک های دکتر مرتضی رحیمی عرضه میشود.


جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت اصلی مراجعه فرمایید .


                                                                  dr-mortezarahimi.ir  


تبریز،خیابان ازادی،روبروی سه راهی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنجم،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان ،روزهای شنبه،دوشنبه،چهارشنبه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ادامه مطلب
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۳۶۷] مشاهده

بدن انسان به‌طور ذاتی قابلیت ترمیم بافت‌های خود را دارد ولی در برخی از مناطق، این قابلیت بدن به حد کافی قدرتمند نیست. سلول‌های جدید همیشه و در همه جای بدن به‌منظور جایگزینی سلول‌های پیر و فرسوده تولید می‌شوند ولی با کهولت سن، این فرایند کند می‌شود. 

حتی در افراد جوان نیز، در برخی از موارد بافت غضروفی سرعت‌ترمیم پایینی دارد. عارضه‌های به خصوصی مانند آرتروزهای تخریبی می‌توانند باعث ایجاد درد شدید در مفاصل شده که می‌توان علائم این عوارض را به کمک داروهای مرسوم، به‌طور موقتی از بین برد، ولی این داروها نمی‌توانند خود عارضه را درمان کنند. 

با کمک داروهای بازسازی‌کننده و روش پی آر پی (PRP) بدن به‌سرعت خود را تغییر داده و مشغول‌ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود.


کلینیک دکتر رحیمی به انجام دقیق و ایمن تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) متعهد بوده تا بدین‌وسیله بتواند به بهبود سریع‌تر تاندون‌ها و رباط‌های مفاصل و کاهش دردهای مزمن و حاد کمک کند.


روش پی آر پی چگونه کار می‌کند؟

خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و پلاسما تشکیل‌شده است. زمانی که خون را درون سانتریفیوژ قرار داده و آن را به لایه‌های مختلف تقسیم می‌کنند، پلاکت‌ها در قسمتی به نام "بافی کوت" قرار می‌گیرند. 

پلاکت‌ها در لخته کردن خون به هنگام آسیب نقش اساسی داشته و به فرایند بهبودی بافت‌ها کمک می‌کنند. زمانی که پلاکت‌ها فعال می‌شوند، پروتئین‌هایی با مسئولیت تسریع بهبود را در خون آزاد می‌کنند که به آن‌ها "فاکتورهای رشد" یا "سلول‌های بنیادی" گفته می‌شود. زمانی که پلاسمای غنی از پلاکت یا پی ار پی به فرد تزریق شد، این فاکتورهای رشد سرعت بهبودی طبیعی بدن را افزایش می‌دهند. این امر با بالا بردن تراکم فاکتورهای رشد در منطقه‌ی موردنظر میسر می‌شود. بافت آسیب‌دیده با سلول‌های جدید جایگزین می‌شود که موجب افزایش توانایی حرکتی، بهبود عملکرد و کاهش درد خواهد شد. روش پی آر پی، توانایی‌ترمیم ذاتی بدن را تقویت می‌کند.


به‌منظور حاصل شدن بهترین نتیجه از این ‌روش درمانی، یک تا سه تزریق انجام می‌شود. معمولاً با تقبل هزینه روش prp و در فاصله‌ی 3 تا 4 هفته‌ای بین تزریقات، یک دوره‌ی دارودرمانی با داروهای بازسازی‌کننده تجویز می‌شود. بااین‌حال ممکن است روند بهبودی به چندین ماه زمان نیاز داشته باشد.


فیزیوتراپی می‌تواند به تسریع فرایند بهبودی و کاهش درد پس‌ از انجام تزریقات کمک کند. اثرات مفید و قابل‌توجه فیزیوتراپی پس از چند هفته نمایان می‌شوند. بیماران معمولاً با بهبود دامنه‌ی حرکتی مفاصل و تسکین درد، احساس بهتری خواهند داشت. بااین‌حال بسته به ‌شدت عارضه‌ی شما، ممکن است فرایند بهبودی آن به ماه‌ها زمان احتیاج داشته باشد.


یک مطالعه‌ی اخیر در خارج بیمارستان‌ها که در مجله‌ی طب ورزشی چاپ شده است، نشان می‌دهد که از 22 بیمار مبتلا به آرتروز با میانگین سنی 55 سال، تمامی بیماران، روی‌هم‌رفته نتایج بسیار خوبی گرفته و درد آن‌ها به مدت یک سال به‌خوبی تسکین پیداکرده است. 

همچنین در بیشتر بیماران، عملکرد آن‌ها به طرز قابل‌توجهی بهبود پیدا کرد.
اسکن MRI نشان داد که در 75 درصد از بیماران، تخریب بیشتر غضروف دیده نمی‌شود. این در حالی است که در افراد مبتلا به آرتروز، 4 تا 6 درصد از غضروف‌ها هرساله تخریب می‌شوند. در این مطالعه، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (prp زانو) توانست از تخریب زانو در 75 درصد از بیماران به‌طور کامل جلوگیری کند.
پی آر پی چگونه انجام می‌شود؟چگونه برای انجام پی آر پی آماده شویم؟

پی ار پی یک روش درمانی سرپایی است که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. تنها عمل انجام‌شده برای آماده‌سازی فرد برای عمل پی آر پی، ممنوعیت مصرف داروهای ضدالتهاب به مدت 1 هفته قبل از انجام PRP می‌باشد. 

انجام این عمل در حدود 1 ساعت تا 90 دقیقه زمان می‌برد که در طی آن خون شما گرفته‌شده و فرایندهای لازم بر روی آن انجام می‌شوند. بیشتر افراد پس‌ از انجام این عمل می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
پس‌ از انجام پی آر پی چه انتظاراتی داشته باشیم


به‌احتمال‌زیاد در طول عمل و تا مدتی پس‌ازآن احساس ناراحتی خواهید کرد. می‌توانید بر روی منطقه‌ی انجام تزریقات یخ گذاشته و آن‌ها را بالاتر از سطح قلب خود نگه‌دارید ولی تا چند هفته پس‌ از انجام پی آر پی نباید به‌هیچ‌عنوان از داروهای ضدالتهاب استفاده کنید. فیزیوتراپی همراه با تزریق prp در زانو می‌تواند نتایج عمل را بهبود بخشد.


1415

نتایج این عمل تا چه مدتی باقی می‌مانند؟


هدف عمل پی ار پی، از بین بردن درد و ناراحتی با ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده می‌باشد. ازاین‌رو، نتایج آن ممکن است برای مدتی طولانی باقی‌مانده و حتی دائمی باشند. نتایج این عمل چند هفته پس‌ از انجام آن خود را ظاهر کرده و در طول دوره‌ی بهبودی باقی خواهند ماند.


چه عارضه‌هایی به کمک روش پی آر پی درمان می‌شوند؟

عارضه‌هایی که شامل درد در مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌ها می‌باشند، معمولاً به‌عنوان موارد مناسبی برای درمان با پی آر پی تلقی می‌شوند. در زیر لیستی از عارضه‌هایی که PRP می‌تواند به آن‌ها کمک کند را آورده‌ایم:
 • درد زانو
 • درد شانه
 • کمردرد
 • سیاتیک
 • آرنج گلف بازان
 • آرنج تنیس‌بازان
 • تاندونیت شانه و آسیب‌های روتاتور کاف
 • آرتروز مفاصل - مفاصل لگن، ستون فقرات، زانو، مچ پا، خاجی خاصره‌ای، آرنج و مچ دست
 • انواع سردرد - میگرن، نورالژی اکسی پیتال
 • آسیب بافت‌های نرم - تاندونیت، پارگی مینیسک زانو، پیچ‌خوردگی در رباط‌ها
 • درد مفصل ساکروایلیاک
 • پیچ‌خوردگی مچ پا
 • تاندونیت آشیل
 • فاسئیت پلانتار یا کف‌پایی
 • پارگی عضله
به خاطر اثرات وسیع آن در درمان عارضه‌های مربوط به تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌ها و همچنین تسکین درد، از پلاکت‌ها به‌وفور برای درمان ورزشکاران استفاده می‌شود و تاکنون افراد زیادی از این ‌روش استفاده کرده‌اند تا فرایند بهبودی بدن آن‌ها سریع‌تر شده و هر چه زودتر بتوانند به سطح فعالیت قبلی خود بازگردند.
آیا من می‌توانم از روش پی آر پی استفاده کنم؟درصورتی‌که شما از هرکدام از عارضه‌های بالا رنج می‌برید و یا به درد ممتد ناشی از آرتروز و آسیب به بافت‌های نرم، درد پا، شانه، زانو و یا درد مچ پا مبتلا هستید، و یا به دنبال راهی می‌گردید تا بتوانید از انجام عمل جراحی خودداری کنید، روش پی آر پی برای شما مناسب است. بسیاری از بیمارانی که روش‌های سنتی مانند فیزیوتراپی، روش‌های کایروپراکتیک، دارودرمانی و یا حتی عمل جراحی را امتحان کرده و نتیجه‌ای نگرفته‌اند، با کمک PRP بهبودیافته‌اند.


پی آر پی در مقابل روش‌های درمانی سنتی

درد ناتوان‌کننده ناشی از استئوآرتریت و یا آسیب به رباط‌ها درگذشته با تزریق کورتیزون و کورتیکواستروئید درمان می‌شدند. از معایب تزریق کورتیکواستروئید می‌توان به تضعیف تاندون‌ها، تخریب غضروف‌ها، سرکوب سیستم ایمنی، نازک شدن پوست، افزایش وزن، پف کردن صورت، عارضه‌ی آب‌مروارید، تضعیف استخوان‌ها (استئوآرتریت) و در موارد نادر به نکروز اواسکولار اشاره کرد. به دلیل سمی بودن این مواد، به بیماران گفته می‌شود که بین تزریقات کورتیزون آن‌ها باید حداقل 6 هفته زمان وجود داشته و در طول سال نباید بیش از 3 تا 4 تزریق انجام شود. 

این روش درمانی به‌صورت موقتی درد را کاهش داده ولی خود عارضه را درمان نکرده و حتی به فرایند بهبودی آن کمکی هم نمی‌کند. استفاده‌ی طولانی‌مدت از این ‌روش می‌تواند عوارض جانبی بدتری نسبت به عارضه‌ی اصلی داشته باشد. از سوی دیگر، روش پی آر پی به‌صورت کاملاً ایمن و به‌طور مؤثر، فرایند بهبودی را در بدن تسریع کرده و بدون داشتن عوارض جانبی درد را کاهش می‌دهد.

کلیه مراحل درمان پی ار پی در کلینیک دکتر رحیمی انجام می شود.


تبریز،خیابان ازادی،روبروی سه راهی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنجم،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان ،روزهای شنبه،دوشنبه،چهارشنبه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ 


ادامه مطلب

کاربرد های مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی

سه شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۶، ۰۷:۴۸ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۷۸] مشاهده

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی

مگنت تراپی یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی است که در آن حوزه های مغناطیسی بدن، برای اهداف درمانی استفاده می شود. این روش درمانی می تواند باعث تسریع فرآیند بهبود طبیعی بدن شده و کاهش درد را به صورت طبیعی برای بیمار به همراه داشته باشد. در مگنت تراپی از انرژی مغناطیسی بر روی پوست یا نزدیک آن، به منظور بهبود شرایط مربوط به بیماری و همچون درد استفاده می شود.

مقدار قدرت انرژی مغناطیسی با واژه های «گوس» یا «تسلا» اندازه گیری می شود. یک تسلا معادل 10،000 گوس است. در روش درمانی مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی معمولاً از دامنه 200 تا 10،000 گوس برای درمان بیمار استفاده می شود. انرژی مغناطیسی دستگاه های خانگی معمولاً در حدود 200 گوس است.

در مگنت تراپی از سیگنال های مغناطیسی هسته ای ایجاد شده در یک حوزه الکترو مغناطیسی برای درمان سلول های آسیب دیده غضروف و تحریک فرآیند بهبود آنها استفاده می شود. امروزه بسیاری از افراد با درد و کاهش دامنه حرکتی مفاصل به عنوان بخشی از مشکلات روزمره خود روبرو هستند. این روش درمانی می تواند به این افراد در راستای بهبود عملکرد مفاصل بدون نیاز به عمل جراحی کمک فراوان کند.


مگنت تراپی برای تسکین تمامی انواع دردها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله:

    سر درد و میگرن
    درد گردن، شانه و کمر
    ضرب دیدگی و رگ به رگ شدن عضلات
    نشانگان تونل کارپل
    فیبرومیالژیا (درد مزمن عضلات)
    تندینیت (التهاب تاندون)
    انواع آرتروز ازجمله آرتروز شانه و درد مفاصل
    روماتیسم و ورم کیسه‌های مفصلی
    دردهای عضلانی
    درد ناشی از کهولت سن
    بهبودی بعد از عمل جراحی
    پوکی استخوان
    درد پا
    زانو درد و مشکلات زانو

این درمان طبیعی می‌تواند برای هر نوع دردی مؤثر واقع شود.

اطلاعات بیشتر در وب سایت اصلی جهت ورود

کلیک کنید


ادامه مطلب

کلینیک تخصصی دکتر مرتضی رحیمی

پنجشنبه, ۸ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۵۴ ق.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۲۲] مشاهده

گروه های درمانی

کلینیک دکتر رحیمی

درمان گردن درد و کمر درد

درمان دیسک کمر و گردن

درمان گرفتگی عضلات کمر

تنگی کانال نخاعی

درمان آرتروز زانو و ستون فقرات

درمان دردهای آرنج، مچ دست و شانه

درمان عصب سیاتیک

درمان خارش و درد کف پا


روش های درمانی

کلینیک دکتر رحیمی

 • ازن درمانی

 • مگنت تراپی

 • درمان دستی

 • لیزرپرتوان

 • ورزش درمانی

 • جراحی بسته دیسک کمر

 • درمان آرتروز از طریق PRP

 • طب سوزنی

 • مغناطیس درمانی

 • نوار عصب و عضله

 • درمان دارویی تخصصی

اطلاعات بیشتر در وب سایت اصلی : کلیک کنید

آدرس کلینیک :

تبریز، خیایان ازادی ، روبروی سه راهی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنج،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان

۰۴۱۳۳۳۶۸۹۸۶_۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱
ادامه مطلب

درمان کمر درد با ماساژ درمانی

يكشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۶، ۰۶:۵۹ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۴۲] مشاهده

امروزه ماساژ درمانی به لحاظ نقش مهمی که در سلامت انسان ها دارد، در کشورهای مختلف دنیا پذیرفته شده و به لحاظ توسعه و ارتقا سلامت و تاثیر آن برای آرام بخشی عمیق، همراه با سادگی و ایمن بودن از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

ماساژدرمانی یک روش موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین دردها از جمله کمردرد و دیسک کمر است.

ماساژ درمانی یک روش جالب، پویا و در عین حال ساده است که می تواند به سلامت پایدار و شادابی شما بینجامد. با استفاده از این روش، قادر خواهید بود علت بروز بیماری و درد را در هر قسمت از بدن برطرف کنید و در صورت استفاده منطقی و کاربرد تکنیک های مناسب و به شرط انجام توسط افرادی که صلاحیت علمی، عملی و اخلاقی انجام آن را دارند می تواند اثرات موثری بر سلامت جسمی و روانی افراد سالم و بیمار داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روش ماساژ درمانی کمر درد دارای مزایای متعددی برای افراد مبتلا به درد کمر است. افزایش جریان خون به عضلات و بافت ها در بهبود درد عضلانی ناشی از فعالیت های فیزیکی موثر است. اگر این روزها خسته و کوفته از سر کار به خانه برمی‌گردید پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده ماساژ تراپی ستون فقرات را تجربه کنید. درمان کمر درد با ماساژ درمانی یکی از بهترین شیوه‌های طبیعی است که بدون نیاز به مصرف دارو خستگی و کوفتگی، تنش‌ها و استرس‌های ناشی از زندگی روزمره را از تن‌تان دور می‌کند و به کاهش کمردرد کمک می کند. اجرای این ماساژ نه تنها سرحال‌تان می‌آورد بلکه مقاومت بدن‌تان را نیز در برابر برخی بیماری‌ها بالا می‌برد.

زمانیکه ماهیچه ها بیش از حد فعالیت دارند، تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند. همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند . با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین ها (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

تنش و اضطراب، انرژی بدن را کاهش می دهد. هنگامیکه بدن شما از توان جسمی و ذهنی کامل برخوردار نباشد، نیاز به ماساژ خواهید داشت تا به ارگانیسم بدن خود نیروی تازه ای ببخشید. ماساژ یک عمل بهداشتی، آرام بخش و تضمین کننده سلامتی جسمی و روانی است.

ماساژ، گره های چربی حبس شده در اندام های بدن را باز نموده و جریان آزاد مایعات را در نسج میسر می سازد. مواد زائد را از سیستم بدن خارج می نماید. ماساژ باید در حال استراحت و به دور از فشار روانی و بدون عجله صورت پذیرد، چون در حال فشار روانی کانال های خروج مواد زائد و سمی منقبض شده و بسته می شوند ولی در حال استراحت کانال های فوق آزاد هستند و لذا مواد زائد و سمی به راحتی دفع می شوند.

مدت ماساژ برای اندام های مختلف ۱۰ الی ۲۰ دقیقه است که باید هر روز یا یک روز در میان انجام شود. شرط رسیدن به نتیجه مطلوب این است که مثل هر متد درمانی دیگر به طور منظم انجام پذیرد. هر موقع روز برای ماساژ مناسب است ولی بهترین موقع حداقل ۲ ساعت پس از غذا خوردن است.

ماساژ انواع مختلفی دارد. بطور خلاصه ماساژ ملایم در کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمر توصیه می شود. ماساژ شدیدتر در موارد حاد نباید انجام شود.

اطلاعات بیشتر در وب سایت اصلی کلیک کنید.

ادامه مطلب