[RB@Blog_Title]

ادرس دکتر رحیمی در شهر تبریز

جمعه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۰۶:۳۷ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۳۶۹] مشاهده

ادرس دکتر مرتضی رحیمی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تبریز،خ ازادی،روبروی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنج،روبروی داروخانه

ویزیت : روزهای شنبه،دوشنبه،چهارشنبه از ساعت ۱۵ به بعد

قبل از مراجعه با تلفن۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب

مرکز لیزردرمانی تبریز

پنجشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۲۲ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۴۳۷] مشاهده

مرکز لیزردرمانی تبریز با استفاده از لیزرپرتوان اماده ارائه خدمات به بیماران عزیز میباشد.خدمات ارایه شده در این مرکز عبارتند از:

درمان ارتروز مفاصل

درمان دردهای عضلانی

درمان گرفتگی و کوفتگیهای عضلانی

درمان دردهای ناشی از دیسک کمر و گردن

درمان بیحسی و سوزن سوزن شدن انگشتان 


کلیه مراحل لیزردرمانی توسط دکتر مرتضی رحیمی انجام میشود.

جهت دریافت نوبت با تلفن ۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب

درمان دردهای بعد از جراحی دیسک کمر در تبریز

پنجشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۱ ق.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۳۴۴] مشاهده

سندرم شکست جراحی کمر (FBSS)

آیا همچنان بعد از عمل جراحی باز کمر از درد کمر شکایت دارید؟ شیوع دردهای بهبود نیافته ستون فقرات بعد از اعمال جراحیهای باز ، در حدود ۳۵ تا ۴۵ درصد موارد جراحی میباشد.گاهی نه تنها درد بیمار بهبود نمی یابد بلکه حدود ۱۰ درصد موارد، درد بیمار از درد قبل از عمل نیز بدتر میشود.

از جمله اقدامات فوق العاده و مؤثر در درمان چسبندگیهای نخاع، کودال نوروپلاستی بوسیله کاتتر RACZ است، که در ۹۰ درصد بیماران موجب از بین رفتن چسبندگیهای نخاع شده و درد بیمار بهبود می یابد. این روش نیاز به بیهوشی و برش جراحی ندارد.

این روش هم اکنون در تبریز قابل انجام است.

جهت ویزیت،مشاوره و تعیین نوبت با تلفنهای موجود در سایت تماس گرفته و یا بصورت حضوری مراجعه نمایید.

ادرس مطب: تبریز،خ ازادی،روبروی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنجم،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان


ویزیت روزهای شنبه،دوشنبه،چهارشنبه ساعت ۱۵ به بعد

قبل از مراجعه با تلفن۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس حاصل فرمایید.

دکتر مرتضی رحیمی،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

ادامه مطلب

بهترین روش درمان ارتروز زانو

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۵:۲۶ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۶۴] مشاهده

فاکتورهای رشد موجود در prp     که باعث کمک به درمان ارتروز میشود:


فاکتور های رشد مختلفی در پی آر پی وجود دارد از جمله:


PDGF-AA,BB   platelet-derived growth factor موثر در رشد سلولهای مزانشیمال مثل عضلات صاف و گلیال- تولید کلاژن

transforming growth factor     TGF-ß تنظیم کننده فعالیت سیستم ایمنی, کاهش التهاب 

 PF4    platelet factor 4    موثر در انعقاد و کاهش التهاب زخم

IL-1    interlukin-1  موثر در تولید و تمایزگلبولهای سفید و فعالسازی ماکروفاژهای غیر فعال

 PDAF    plarelet-derived angiogenesisموثر در ایجاد رگهای خونی

VEGF    vascular endothelial growth factorموثر در رشد مویرگهای جدید

EGF   endothelial growth factor    پیشرفت آنژیوژنسیس

جهت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت PRP با تلفنهای موجود در سایت تماس گرفته و یا بصورت حضوری و با تعیین وقت قبلی مراجعه فرمایید.

دکتر مرتضی رحیمی،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

ادامه مطلب

درمان میگرن با روش غیردارویی

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۴۵ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۳۸۶] مشاهده

میگرن یکی از علل شایع سردرد در بین بیماران میباشد.این نوع سردرد علل گوناگون داشته و در بین زنان شایعتر است.

روشها و داروهای مختلف درمانی برای این بیماری وجود دارد که هرکدام نتایج مختلفی را در پی دارد.

یکی از روشهای درمانی غیر دارویی که توسط اقای دکتر مرتضی رحیمی انجام میشود،و با عنوان پک میگرن شناخته میشود(migraine pack) عبارتست از طب سوزنی همراه با ماساژ تخصصی عضلات گردن و صورت و تحریک الکتریکی مغز.

این پک درمانی معمولا در ده جلسه انجام شده و نتایج بسیار موثری در درمان میگرن بهمراه داشته است.

جهت اطلاعات بیشتر و اگاهی از قیمت این پک درمانی با تلفن ۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس حاصل فرمایید.

دکتر مرتضی رحیمی،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران

ادامه مطلب

سکته مغزی و توانبخشی در تبربز

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۳۱ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۴۷] مشاهده

توانبخشی بیماران سکته مغزی

برای اولین بار در شمالغرب کشور

تحریک الکتریکی مغز با روشTDCS

دکتر مرتضی رحیمی،متخصص توانبخشی

ادامه مطلب

بهترین مرکز توانبخشی بیماران سکته مغزی در تبریز

چهارشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۰۹:۳۶ ق.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۵۵۱] مشاهده

برای اولین بار در تبریز،روش پیشرفته و جدید تحریک الکتریکی مغز یا TDCS توسط دکتر مرتضی رحیمی اقدس انجام میشود.در این روش بیماران استروک و سکته مغزی بلافاصله بعد از بهبود شرایط بالینی و کنترل دارویی توسط پزشک متخصص مغزواعصابشان میتوانند جهت انجام این روش مراجعه نمایند.

جهت اطلاعات بیشتر با تلفنهای موجود در سایت تماس گرفته و یا بصورت حضوری به بیمارستان الغدیر تبریز  و یا مطب اقای دکتر رحیمی مراجعه نمایید.

ادرس مطب: تبریز،خ ازادی،روبروی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنج،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان

نکته مهم: این روش در شرایطی انجام میشود که علایم بالینی بیمار مانند فشارخون در شرایط مناسب و کنترل شده توسط پزشک بیمار باشد.

لطفا قبل از مراجعه به مطب با تلفن ۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس و نوبت مراجعه دریافت نمایید.

ادامه مطلب

ادرس دکتر رحیمی در تبریز

سه شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۲۴ ق.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۴۰۵] مشاهده

ادرس مطب دکتر مرتضی رحیمی،متخصص طب فیزیکی

تبریز،خ ازادی،روبروی گلگشت،ساختمان بهاران،طبقه پنجم،روبروی داروخانه دکتر باغچه وان

قبل از مراجعه با تلفن ۰۹۳۷۱۵۷۴۷۷۱ تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب

تحریک مغزی چیست؟

دوشنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۱:۲۵ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۲۷۷] مشاهده

tDCS چیست و نحوه کار آن چگونه است؟

tDCS یکی از روش های غیرتهاجمی (یعنی چیزی وارد بدن نمی شود) تحریک مغز است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و پیوسته اثر خود را به جا می گذارد. این جریان الکتریکی پیوسته تحریک پذیری نرونی را در نواحی خاص مغز افزایش یا کاهش می دهد. این تغییر در تحریک پذیری نرونی به تغییر در عملکرد مغز منجر می شود و امروزه کاربرد گسترده ای در اختلالات نورولوژیکی و روانپزشکی پیدا کرده است. سابقه کاربرد این روش درمانی حدوداً به 100 سال قبل باز می گردد. 

در این روش درمانی دو الکترود با توجه به اختلال مورد نظر روی قسمتی از سر قرار می گیرند. یکی از الکترودها دارای بار مثبت و دیگری دارای بار منفی است. جریانی که شدت آن بین 1-2 میلی آمپر متغیر است بین الکترودها برقرار شده و بخشی از آن از طریق جمجمه وارد مغز می شود. جریان الکتریکی وارد شده به مغز قادر است فعالیت سلولهای مغزی را تحت تاثیر قرار داده و از این طریق اثرات درمانی به جا بگذارد. تحریک پذیری ایجاد شده در مغز وابسته به شدت جریان، طول مدت تحریک و جهت جریان الکتریکی متغیر است. برای اهداف بالینی که نیازمند اثرات طولانی مدت است افزایش طول مدت تحریک یا افزایش قدرت تحریک حائز اهمیت است. از سوی دیگر، تکرار جلسات و افزایش تعداد جلسات tDCS باعث انباشتگی اثرات درمانی آن می شود.


کاربردهای tDCS

tDCS به عنوان یک ابزار غیرتهاجمی و ابزاری برای تحریک انعطاف پذیری نورونی مغز، در اختلال های روانپزشکی و نورولوژیکی که ناشی از نقص در تحریک پذیری قشری است مثل صرع، میگرن، سکته مغزی، افسردگی و غیره کاربرد دارد. tDCS همچنین نتایج درمانی در اختلالاتی مثل اسکیزوفرنی، بی اشتهایی و پرخوری، وزوز گوش، اختلال درد و ... داشته است. در واقع، tDCS بر انواعی از حوزه های حسی، حرکتی، شناختی و هیجانی اثر دارد. tDCS در بهبود سرعت پردازش مغزی، ظرفیت حافظه، توجه و کلیه عملکردهای شناختی موثر است. این روش علاوه بر استفاده در جمعیت بالینی قابلیت استفاده در افراد سالم را نیز دارد. بررسی روی افراد سالم نشان داده که tDCS در بهبود عملکرد شناختی افراد در برخی از تکالیف همچون زبان، ریاضی، فراخنای توجه، حل مساله، حافظه و هماهنگی موثر بوده است. به دلیل استفاده از جریان الکتریکی ضعیف، tDCS قابلیت استفاده در کودکان را نیز دارد. طی سالهای اخیر، استفاده از tDCS در اختلالات دوران کودکی همچون بیش فعالی/عدم تمرکز (ADHD)، اختلالات یادگیری (LD)، اختلال درخودماندگی (Autism)، تاخیر تکلم و عقب ماندگی ذهنی (Mental Retarded) روند گسترده ای داشته و امید تازه ای برای درمان این اختلالات به وجود آورده است. جذابیت، کاربرد آسان و کم خطر بودن tDCS در مقایسه با سایر روش های تحریک مغزی همچون TMS و در عین حال ایجاد اثرات درمانی مشابه باTMS، آن را به ابزاری توانمند در عرصه پژوهش و درمان تبدیل کرده است.


آیا استفاده از tDCS عوارض جانبی به دنبال دارد؟


پس از پنج دهه استفاده از tDCS و صدها بررسی آزمایشی و بالینی هیچ عوارض جدی برای tDCS ذکر نشده است. مطالعات حیوانی نیز نشان داده اند که شدت تحریک با tDCS صدها بار کمتر از شدت تحریکی است که قادر است آسیب بافتی در مغز انسان ایجاد کند. اثرات جانبی ای که به وفور ذکر شده و کاملا طبیعی است شامل احساس خستگی، بی خوابی، سردرد و سوزش در ناحیه زیر الکترودها است که همگی پس از 72 ساعت برطرف می شوند.


آیا tDCS اثرات ماندگار ایجاد می کند؟


این روش اثرات بلندمدت در تحریک پذیری قشری مغز ایجاد می کند. با استفاده از شیوه های مختلف مثل افزایش طول مدت تحریک، افزایش شدت تحریک و افزایش دفعات تحریک (افزایش تعداد جلسات) می توان ماندگاری اثرات tDCS را افزایش داد. همچنین، مداخلات شناختی یا حرکتی در طول تحریک مغزی نقش بسزایی در افزایش ماندگاری اثرات آن دارد. این اثرات ماندگار احتمالا به این علت روی می دهند که مداخلات خاص، نواحی مغزی درگیر را به طور طبیعی فعال می کنند و این فرایند به افزایش اثرگذاری بر رفتار منتهی می شود. از طرفی، درمان همزمان (tDCS + مداخلات حرکتی یا شناختی) که از دیگر مزایای tDCS محسوب می شود به 1) صرفه جویی در زمان و کاهش مدت زمان حضور در کلینیک و 2) فرصت اثرگذاری مثبت بر عملکرد و تثبیت یادگیری منتهی می شود. آیا کاربرد tDCS برای کودکان مضر است؟

قطعا برای مغز در حال رشد کودک عدم مداخله بهترین گزینه است. لیکن گاهی کودکان در دوره های رشدی خود با مشکلاتی مواجه می شوند که عملکرد طبیعی مغز آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، یکی از حساس ترین دوره های رشدی مغز کودک، دوران جنینی است که بسیاری از عوامل همچون استرس های بارداری، مواجهه با دارو یا مواد سمی، بیماریهای خاص مادر، تولد زودهنگام و نارسی می توانند سلامت مغز کودک را تهدید کنند. علاوه بر این، مشکلات حین زایمان که معمولا کاهش اکسیژن رسانی به مغز کودک را در پی دارند مشکلاتی از قبیل بیش فعالی، مشکلات یادگیری، اوتیسم، عقب ماندگی ذهنی و ... را به بار می آورند. این کودکان نقایصی در حوزه های رفتاری، شناختی و عاطفی خواهند داشت. گاهی شدت نقایص در حدی است که رفتار و هیجانات کودک قابل کنترل نیست و گذشته از صدمه جدی به ساختار خانواده، فرصت رشد و مهارت آموزی را از کودک سلب می کند. آسیب مغزی اثرات پایدار در مغز دارد و در حال حاضر با وجود پیشرفت علمی گسترده، درمانی برای آن وجود ندارد. در چنین مواردی است که رویکرد کاهش آسیب یا به عبارتی توانبخشی اهمیت پیدا می کند. بر این اساس درمانهای مختلف مثل دارو درمانی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، رفتاردرمانی و غیره با هدف توانبخشی و کنترل رفتاری و هیجانی در این کودکان استفاده می شوند. والدینی که با مشکلات فراگیر دوران کودکی مواجهند گاها از سنین بسیار پایین برنامه های توانبخشی این کودکان را آغاز می کنند. در موارد زیادی این درمان ها موثرند لیکن با افزایش سن شدت نقایص از کارآمدی آنها کاسته می شود و گاها بی تاثیر می شوند. 

tDCS به عنوان ابزار توانبخشی مکمل و حتی جایگزین سایر روشها چشم انداز روشن و امیدوارکننده ای برای درمان اختلالات فراگیر دوران کودکی به ارمغان آورده است. تاکنون درمان خاصی برای مسائلی مثل تاخیر تکلم در کودکان (که کارکرد مغز و ارتباطات آن برای عملکرد زبان ناکارآمد است) یا مشکلات شناختی و درکی (عقب ماندگی ذهنی) وجود ندارد. . tDCS قادر است عملکرد تکلم و قدرت درک و استدلال را حتی در کودکانی که سطح هوشی آنها کمتر از حد بهنجار است بهبود ببخشد. توجه به این نکته نیز الزامی است که tDCS بدون عوارض جانبی خاص، مشابه آنچه که در دارودرمانی وجود دارد، به بهبود عملکرد در کودکان منجر می شود. تاکید بر این نکته ضروری است که وقتی با آسیب مغزی مواجهیم بهبودی کامل یک انتظار خوش بینانه است. نقش tDCS در چنین مواردی صرفاً ایجاد تغییرات و بهبودی نسبی است که سایر شیوه های درمانی از انجام آن ناتوانند.چه کسانی می توانند از tDCS استفاده کنند؟


ماهیت tDCS و بی نیازی آن به شرکت فعالانه فرد در امر درمان باعث شده تا در محدوده سنی گسترده (حتی کودکان 3 ساله نیز می توانند از این روش استفاده کنند) و انواعی از اختلالات (حتی زمانی که همکاری فرد در درمان کم است) قابلیت استفاده را داشته باشد. آیا استفاده از tDCS فرد را از سایر درمان ها همچون رواندرمانی، کاردرمانی و غیره بی نیاز می کند؟tDCS ابزاری است که توانمندی مغز را در پردازش اطلاعات ورودی افزایش می دهد. این ویژگی اثربخشی سایر درمانها را افزایش می دهد ولی فرد را از آنها بی نیاز نمی کند. برای مثال، هرچند tDCS قدرت یادگیری را در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری افزایش می دهد ولی آنها را از کاردرمانی بی نیاز نمی کند.


آیا استفاده از tDCS فرد را از سایر درمانها همچون رواندرمانی، کاردرمانی و غیره بی نیاز می کند؟

tDCS ابزاری است که توانمندی مغز را در پردازش اطلاعات ورودی افزایش می دهد. این ویژگی اثربخشی سایر درمانها را افزایش می دهد ولی فرد را از آنها بی نیاز نمی کند. برای مثال، هرچند tDCS قدرت یادگیری را در کودکان مبتلا به اختلال یادگیری افزایش می دهد ولی آنها را از کاردرمانی بی نیاز نمی کند.

برنامه زمانی استفاده از tDCS چگونه است؟

tDCS در عرصه بالینی ابزاری انعطاف پذیر محسوب می شود. جلسات درمانی آن از هفته ای یکبار تا استفاده روزانه متغیر است؛ هرچند که نتایج درمانی آنها متفاوت خواهد بود. جلسات پیوسته و متراکم نتایج بالینی بهتر و سریعتری دارند. فشردگی جلسات tDCS بر حسب نیاز درمانی فرد و سایر ویژگیها تعیین می شود. درمان با tDCS شامل دو مرحله درمان فشرده و درمان نگهدارنده است. در مرحله درمان فشرده جلسات پی در پی برای فرد طراحی می شود و پس از دستیابی به نتایج بالینی رضایت بخش، درمان نگهدارنده که به شکل جلسات هفتگی یا ماهانه خواهد بود با هدف تثبیت نتایج بالینی اجرا می شود.


این روش برای اولین بار در شمالغرب کشور و شهر تبریز در حال انجام میباشد.

دکتر مرتضی رحیمی،متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

 


 

ادامه مطلب