[RB@Blog_Title]

طب سوزنی برای دیسک کمر و آتروز

پنجشنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۱۰ ب.ظ
 • نویسنده : مرتضی رحیمی اقدس
 • بازدید : [۱۴۰۰] مشاهده

فواید طب سوزنی چیست

مزیت اصلی طب سوزنی بی ضرر و بی خطر بودن آن درتمام گروههای سنی و در تمام بیماریها می باشد.

مهمترین خواص طب سوزنی این است که شما بدون انکه خطرات روش های تهاجمی را تحمل کنید با یک روش بی ضرر و بی خطر و امتحان شده و مورد تایید انجمن طب سوزنی می توانید با کمترین میزان استفاده از دارو و به کمک طب سوزنی مدرن و علمی از بسیاری از بیماری ها رهایی پیدا کنید.

آیا سوزن طب سوزنی دردناک است؟

ضخامت سوزن طب سوزنی در حد تار مو می باشد و با پیشرفت هایی

که در روش های ساخت و برش سوزن طب سوزنی ایجاد شده و در تجربه اینجانب دیده شده بیماران عمدتا ورود سوزن به پوست را احساس نمی کنند.

 طب سوزنى

چه بیماری هایی با طب سورنی درمان می شوند؟

انجمن طب سوزنی ایران و آمریکا و سازمان بهداشت جهانی اثرات طب سوزنی در بسیاری از بیماری ها تایید کرده است. درمان با طب سوزنی در موارد زیر مورد تایید داخلی و خارجی می باشد.

 1. سیاتیک و تحریک ریشه های کمری یا دردهای انتشاری گردن به دست به علت تحریک ریشه های گردن
 2. اسپاسم ها و گرفتگی ها
 3. آرتروز زانو و کندرومالاسی  (دردهای زانو خانمهای جوان)
 4. کاهش درد کمر و گردن
 5. دردهای ناشی از التهاب تاندون ( تاندونیتها ) و کشیدگی تاندونها
 6. دردهای عضلانی با منشاء سندرم مایوفاسیال
 7. دردهای کف پا خصوصا دردهای بعد از استراحت در پاشنه  ( التهاب فاسیای پلانتار )
 8. تاندونیتهای شانه و دردهای شانه ناشی از برداشتن اجسام سنگین یا کشیدگی
 9. سردرد
 10. درمان چاقی

 جهت درمان موثر این بیماری ها،طب سوزنی باید توسط پزشک متخصص طب سوزنی که دوره دیده و آشنا به این بیماریهاست تجویز شود.


درمان سیاتیک

یکی از درمان های شایع  و بسیار موثر در درمان دردهای سیاتیکی ودرد های انتشاری از کمر و لگن به سمت پاها طب سوزنی می باشد. طب سوزنی با هر دو رویکرد طب نوین و غربی و هم رویکرد طب شرقی و طب سنتی در کاهش درد و غیر فعال شدن التهاب و درد سیاتیک موثر است.

انجمن طب سوزنی  آمریکا با ارایه مدارک مستدل و تحقیقات طولانی آینده نگر اثر طب سوزنی درد درمان دردهای سیاتیکی را اثبات کرده است.

بسیاری از دردهای ناشی از تحریک عصب سیاتیک ثانویه به التهابات و Trigger Point های مسیر ریشه های تحریک شده می باشد. بسیاری از این نقاط ماشه ای به راحتی و با درمان طب سوزنی و خصوصا همراه با تحریکات الکتریکی در مسیر این اعصاب غیر فعال می شوند.

همچنین طب سوزنی  با تاثیراتی که روی کانال ها و مردین های بلوک شده ایجاد می کند موجب رفع بلوک در مسیر مسدود  شده می شود و انرژی به صورت روان در این مسیرها جریان پیدا می کند و این موجب کاهش درد و کاهش التهاب در مسیر عصب سیاتیک و دیسک های تحریک شده می شود . در نتیجه این فرایند ها هم بهبودی بیمار تسهیل شده و هم زمینه برای ارایه سایر خدمات توانبخشی از جمله ورزش درمانی ایجاد می شود.

 درمان سردرد و میگرن

طب سوزنى امروزه به صورت آکادمیک جهت درمان بسیاری از انواع سردرد ها و خصوصا سردردهای میگرنی مورد تایید 100% قرار گرفته است. بسیاری از سردردها یی که امروزه به راحتی برچسب میگرن به انها زده می شود میگرن واقعی نیستند و سردردهای گردنی با منشا اسپاسم های عضلات سر می باشند که موجب درد در سر بدون وجود درد گردن می باشند. بسیاری از انواع این سردردها با داروهای بسیار قوی متنند داروی  دسته  ضد تشنج  ها تحت درمان هستند و موارد بیماران زیادی داشته ایم که طب سوزنی سردردهای انها را کاملا درمان کرده ایم و تمام داروهای پر عارضه انها را قطع کرده ایم.

در موارد میگرن قطعی هم طب سوزنی کمک شایان توجهی به درمان درد و یا حداقل کاهش محسوس درد و از همه مهمتر کاهش داروهای مصرفی بیمار خواهد داشت.

طب سوزنی هورمون شادی اور ومهم در انواع سردرد ها  یعنی سروتونین مغز را بالا می برد  که این هورمون موجب کاهش  شروع سردردها می شود.

از سوی دیگر انجمن طب سوزنی آمریکا تاکید می کند که این روش با باز کردن عضلات اسپاستیک بسیار ریز در ناحیه سر و گردن هم موجب افزایش گردش خون و کمک به درمان موثر میگرن عروقی می شود و هم با شل شدن عضلات و کاهش تنشن میگرن عضلانی هم به شیوه شگرفی تغییر خواهد کرد

درمان سندروم پاهای بی قرار 

امار جامعه ما برای  سندروم پاهای بی قرارحدود 3% کل جامعه  می باشد.  بیماران ممکن است توصیف های مختلفی از سندرم پاهای بی قرار داشته باشند اما بسیاری ممکن است  احساس سوزشو خارش یا حتی سوزن سوزن شدن ، درد و یا احساسی که انگار دارند  پایشان را می کشند داشته باشند . این مشکل بیشترسبب می شود فرد شبها  دچاراین ناراحتی ها شود و برخلاف درگیری اعصاب در دیسک کمر هنگام فعایت و راه رفتن فرد علایمی ندارد

چون سندروم پاهای بی قراربیمار علایم خود را در حین بی حرکتی و استراحت نشان می دهد لذا موجب می شود  فرد بخوبی نخوابد و لذا روز بعد هم دچار خستگی  و کاهش انرژی خواهد بود.  سندروم پاهای بی قرار در افراد بزرگسال ایجاد شده و در کودکان شایع نیست.

داروهای معمولی  برای سندروم پاهای بی قرار تجویز می شوند  شامل لودوپا و گاباپنتین می باشند که نمی توانند باعث درمان کامل این وضعیت شوند وبه نوعی جنبه کنترلی دارند و عمدتا هم  در بهترین شرایط تا  80% می توانند علایم بیمار را منترل کنند وعوارض جانبی  انهاحالت  تهوع، سرگیجه و خواب آلودگی  می باشد که در بسیاری از بیماران غیر قابل تحمل می باشد.

 طب سوزنی قرنهاست  است که در درمان سندروم پاهای بی قرار به شیوه بیار موثر عمل می کند.

 تحقیقات گسترده نشان می دهد تاثیرات طب سوزنی بر روی سندروم پاهای بی قرار بسیار بیشتر از تجویز داروهای شیمیایی می باشد ضمن اینکه بی عارضه هم می باشد.


درمان کمردرد

 انجمن درد آلمان با تحقیقات زیاد نشان داده است که استفاده از طب سوزنی برای درمان کمردرد  به نحو بارزی موثرتر از درمان های معمول می باشد و این مساله به قدری اثبات شده است که  بسیاری ازسازمان های بیمه گر در آلمان طب سوزنی را بر خلاف بسیاری از درمان های دیگر از جمله فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه ای قرار داده اند. 

یکی از مهمترین درمان سنتی کمردرد ، طب سوزنی می باشد که از 2000 سال پیش انجام می شده است . امروزه طب سوزنی به عنوان یکی از بهترین درمان ها برای کمردرد خصوصا کمردردهایی که با اسپاسم عضله همراه می باشد ، مورد تایید تمام جوامع علمی دنیا از جمله سازمان بهداشت جهانی می باشد.

طب سوزنی همراه تحریک الکتریکی با فزایش شدید جریان خون به محل موجب درمان بسیار موفق کمردرد هایی شده که پیش از این برای آنها درمان جراحی پیشنهاد می شد.

شاید بتوان به جرات عنوان کرد کسانی که به دنبال درمان پارگی دیسک با طب سنتی هستند، ابتدا باید طب سوزنی را تجربه کنند. البته از نظر دکتر سپهریان با سابقه طولانی در درمان کمردرد با طب سوزنی ، برای درمان کمردرد ها خصوصا کمردرد سیاتیکی و یا کمردرد دیسکی بهتر است همزمان با طب سوزنی درمان دستی و آزاد سازی و لیزر درمانی همزمان در یک جلسه انجام شود. 

در یک تحقیق گسترده در انگلیس  کمردرد 50 % بیمارانی که در این  تحقیق گسترده با طب سوزنی تحت درمان واقع شدند، برای مدت طلانی بهبود یافت و از سوی دیگر 25 %  افرادی که داروی کمر درد استفاده کرده اند و سایر روش های دیگر درمانی تحت  معالجه قرار گرفتند  احساس بهبود کردند.   در پایان این تحقیق گسترده پزشک ارشد گروه نظارت بر تحقیق  طب سوزنی را به عنوان یک راه بسیار موثر  در درمان کمردرد و خصوصا برای درمان کمردرد مزمن می داند.  وی اظهار می کند که نه تنها با این روش در کمردرد شدت درد بیمار کم می شود ، بلکه ناتوانی های جسمی دیگر بیمار هم که خود اغلب  ناشی از کمردرد می باشد بهتر می شود  و لذا کیفیت زندگی مستقل از خود کمردرد  بهتر می شود. 

درمان طب سوزنی جهت باز کردن Trigger Point ها و کاهش التهاب ، افزایش خونرسانی ، افزایش فاکتور های نورو تروفیک و باز کردن اسپاسم ها موجب از بین رفتن درد بیمار می شود. همچنین بر اساس تئوری قدیمی چینی انرژی بلوک شده در محل  مشکل آزاد می شود و این به درمان دراماتیک و متمایز درد کمک می کند.

 

بر اساس آمار دقیق حدود ۸۵ درصد مردم،  بالاخره در دوره ای از زندگی خود به  کمر درد  مبتلا می شوند.  مجله پزشکی بریتانیا بر اساس یک تحقیق آینده نگر با آمار بالا  یک دوره  طب سوزنی تحت نظر یک متخصص را  برای 70 % بیماران مبتلا به کمردرد موثر اعلام کرده است. و در تجربه ما طب سوزنی در درمان کمردرد بسیار موثر تر از فیزیوتراپی ساده می باشد.

 درمان زانو درد

طب سوزنی با چندین مکانیسم درد درمان سندرم پاتلوفمورال یا زانو درد جوانان کمک کننده است . درمان طب سوزنی در زانو درد بسیار کامل و قطغی می باشد و درمان کنترلی نیست و عمده بیماران که به صورت دقیق ورزش ها را انجام می دهند و جلسات طب سوزنی را کامل می کنند، می توانند هم زانوی خود را درمان کنند و هم از خطر ایجاد آرتروز در آینده جلوگیری کنند.


درمان دیسک کمر

 دکتر سپهریان با سال ها تجربه در زمینه درمان دیسک کمر  معتقد است بی شک طب سوزنی یکی از بهترین درمان ها برای دیسک کمر است .

دیسک کمر همواره چالشی عظیم در طب بوده است. در سال های اخیر بیماران به طور گسترده تحت جراحی ستون فقرات قرار گرفتند ولی معمولا جواب خوبی برای بیماران ایجاد نشد  در حال حاضر و بنا به نظر اکثر رفرانس ها درمان 90 درصد دیسک ها غیر جراحی است. درمان دیسک کمر با طب سوزنی  از دیر باز انجام می شده و در حال حاضر درمان  طب سوزنی برای دیسک کمر با به روش غربی به عنوان یکی از موثرترین درمان های غیرجراحی دیسک کمر می باشد.

علاوه بر اینکه در بسیاری ازموارد درمان دیسک کمر با طب سوزنی از جراحی های غیر ضروری جلوگیری می کند، می تواند داروهای دیسک کمر راهم کم کند . بسیاری از بیماران که مدت طولانی از داروی دیسک کمر استفاده می کنند،بعد از بهره بردن از فواید طب سوزنی بی درد می شوند و حتی داروی دیسک کمر را ترک می کنند و صرفا با انجام چند ورزش ساده می توانند درد دیسک کمر طولانی خود را کنترل کنند. 

طب سوزنی برای دیسک کمر بهتر است توسط متخصص طب فیزیکی انجام شود تا هم آناتومی و درمان های جانبی دیگر دیسک را بداند و هم بر روش های آزادسازی دیسک و عصب به کمک طب سوزنی آگاه  باشد

در کلنیک پیشگام طب سوزنی برای دیسک کمر توسط متخصصین طب فیزیکی و بعد از انجام درمان های دستی انجام می شود و علی رغم وجود تمام درمان های موجود برای دیسک کمر قطعا طب سوزنی به عنوان بهترین درمان دیسک کمر که هم بی عارضه باشد و هم برای بیمار موثر باشد براب عمده بیماران انجام می شود .

 درمان آرتروز زانو

انجمن طب فیزیکی ایران ، سازمان غذا و دارو آمریکا و انجمن علمی طب سوزنی پس از مطالعات طولانی مدت چند هزارنفره تاثیر درمان طب سوزنی را در درمان آرتروز زانو داده اند.پزشکان طب سوزنی هم عمدتا اتفاق نظر دارند که یکی از بهترین بیماری هایی که به طب سوزنی پاسخ می دهد آرتروز زانو می باشد.

البته آنچه درباره طب سوزنی و تاثیرات کاهش دردی آن مطرح است جای بحث نیست اما باید توجه داشت که نباید کاربرد طب سوزنی را محدود به آرتروز زانو دانست و باید مشکلات همزمان مثل درمان دیسک با طب سوزنی را هم در چنین بیمارانی مد نظر دانست.

یک کیلنیک طب سوزنی که دارای ویژگی های کاملی باشد تا بتواند به کمک بیماران آرتروز زانو بشتابد. از جمله باید همزمان  آموزش ورزش ، لیزر درمانی و اصولا کارهای توانبخشی برای بیمار انجام شود تا بیمار نتیجه خوبی بگیرد.


درمان گرفتگی های عضلانی

با توجه به اینکه عمده دردهای ناحیه پشت به دلیل ارجاع دردهای گردنی و سندرم های میوفاسیال می باشد، لذا استفاده از طب سوزنی بهترین روش ها در درمان گرفتگی عضلات می باشد. این روش هم موجب باز شدن عضلات می شود و هم تریگرپوینت ها را باز می کند که خود یک عامل اساسی در ایجاد درد عضلانی و خصوصا دردهای ناحیه پشت نزدیک به کتف می باشد. متخصص طب سوزنی که با سندرم های درد آشنا باشد می تواند به راحتی و با روش بی ضرر طب سوزنی موجب درمان این بیماری شود.

طب سوزنی در درمان دیسک گردن

به جرات می توان گفت که طب سوزنی برای درمان دیسک گردن یکی از بهترین درمان هاست. طب سوزنی که توسط متخصص طب فیزیکی و با دانش کامل از آناتومی و بیماری دیسک انجام می شود ،یکی از بی ضررترین درمان های دیسک گردن می باشد . دکتر سپهریان با سال ها تجربه در زمینه درمان دیسک گردن با طب سوزنی معتقد است ، طب سوزنی در ترکیب با اوزون درمانی و لیزرهای قوی نسل جدید می تواند تا 90 درصد درد ناشی از دیسک گردن را بهبود ببخشد و علاوه بر آن ترمیم دیسک گردن را افزایش فاکتور های رشد ناحیه ای فراهم کند.

 

کلیه مراحل طب سنتی در کلینیک دکتر رحیمی با امکانات پیشرفته انجام می شود .

جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

ادامه مطلب

نظرات ارسال شده

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی